Påverka framtidens Mora

Kommunen har nyss presenterat ett förslag till långsiktiga riktlinjer för utvecklingen av de centrala delarna av Mora (se karta), en så kallad fördjupad översiktsplan. Förslaget är öppet för diskussion och förslag från alla medborgare i Mora till och med den 31 maj 2017.

Nu kan du anmäla dig till våra studiecirklar utifrån vilket geografiskt område (1, 2, 3, se karta) som du är mest intresserad av:

  1. Centrum, Saxnäs,Tingsnäs, Broåkern, Prästholmen och Hemus friluftsområde, Sandängarna, Tuvan, Öna, Östnor, Kråkberg.
    Start tisdag 18 april kl 19.00 (Ledare: Anna-Carin Rydstedt)
  2. Noret, Rödmyren, Hindriksheden, Noret Norra.
    Start torsdag 20 april kl 19.00 (Ledare: Gösta Frost)
  3. Morkarlby, Canada, Hemus, Hånåkni, Utmeland, Vinäs.
    Start torsdag 20 april kl 19.00 (Ledare: Lennart Sohlberg)

Varje studiecirkel omfattar fem träffar. Vid stort intresse kan grupperna komma att delas efter deltagarnas intresse.

Anmäl dig till ABF
på tel 0250-121 85
senast den 11 april.

Publicerat på 2017-03-30, i Bostäder, Byggande, Framtid, Infrastruktur, Kommunpolitik, Näringsliv. Bokmärk permalänken. Lämna en kommentar.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: